Szkielet strony HTML – od czego zaczynamy?

skrypt htmlKażdy szkielet strony HTML składa się z trzech podstawowych niezmiennych elementów takich jak: początek strony, nagłówek, treść główna.

Początek strony wyrażany jest kodem rozpoczynającym <HTML>, natomiast zakończenie tych treści znajdujących się na stronie internetowej zamykane jest kodem </HTML>.

Tworząc stronę w wersji HTML, jako nagłówek zaznaczona jest treść znajdująca się zawsze pomiędzy znacznikami: <HEAD></HEAD>. Natomiast jej cała treść zapisywana w sekcji oznaczanej, jako ciało – <BODY></BODY>

Witryna internetowa zapisana w ten sposób ułatwia jej edycję w każdym momencie umożliwiając wprowadzanie dowolnych zmian w jej treści. Konstruując stronę w nagłówku możemy zapisać dodatkowe informacji zawierające kodowania znaków, aby możliwe było wyświetlanie chociażby polskich znaków przykładowym kodem umożliwiającym wyświetlanie polskich znaków jest: <META http-equiv=”Content-type” content=”text/html; charset=iso-8859-2″>

<META http-equiv=”Content-Language” content=”pl”>

Można również zapisać w kodzie informacje dotyczące uwydatnienie samego tytułu jak np. kolor czy wielkość i wygląd czcionki. <TITLE></TITLE>

Jeżeli strona, którą tworzysz będzie posiadała wiele podstron należy za każdym razem powtórzyć kody dotyczące tytułu, menu nawigacyjnego, nagłówka czy też stopki. Ułatwieniem dla konstruktorów stron są standardowe ramki do edycji ułatwiające aktualizację serwisu dzielące się na:

  • Tradycyjne: <frame></frame>, <frameset></frameset>;
  • Lokalne: <iframe></iframe>;

Ramki tradycyjne są stosowane w przypadku menu nawigacyjnego oraz innych zakładek powtarzających wiele elementów zapisywane są w osobnych plikach zapisywanych, jako HTML i wczytywane są do różnego rodzaju ramek.

Ramki lokalne tworzą jedną stronę i są zapisywane, jako index.Html, czyli bazę, na której znajdują się stałe niezmienne elementy.

Aczkolwiek tworząc stronę i treści właściwe widniejące na poszczególnych stronach i podstronach zapisywane są za pomocą ramek lokalnych.

Wadą szkieletu stron HTML opartych o ramki jest stały i niezmienny adres witryny bez względu na to, na jakiej podstronie się znajdujemy. Nie ma możliwości dodawania konkretnych podstron do ulubionych czy wysyłania linków do znajomych z przekierowaniem do odpowiedniej podstrony. W przypadku stron tworzonych na podstawie kodów adres strony automatycznie ulega zmianie ułatwiając późniejsze odnalezienie danej podstrony.

Post Author: Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *