Dowiedź się czym jest oprogramowanie komputerowe

oprogramowanie komputeroweOprogramowanie komputerowe lub samo słowo oprogramowanie, to termin na ogół odnoszący się do całości instrukcji oraz danych umożliwiających realizację wyznaczonych roli, procedur komputerowych. Oprogramowanie stanowi także dokumentacja i ​​programy w systemie komputerowym. Oprogramowanie obejmuje aplikacje takie, jak edytory tekstu, bazy, oprogramowania zaprogramowane w pamięci cyfrowo zintegrowanych usług na nośnikach komputerowych. Testowanie oprogramowania w formie takiej,, jak testy na funkcjonalność, wygląd i wydajność, to program, który regulują, kontrolują i koordynują działanie systemów rozproszonych. Wszystkie te rzeczy i więcej objęte są w szerokiej perspektywie oprogramowania komputerowego.

Jednak nie jest to zupełnie wszystko, gdyż termin oprogramowanie komputerowe zawiera wiele innych przedmiotów. Dodatkowe idee oprogramowania, to m.in. gry wideo, programy, strony internetowe i aplikacje. Termin ” oprogramowanie ” służy również do bardziej ogólnego określenia, że coś nie jest sprzętem, ale tym, co jest stosowane w sprzęcie. Zasadniczo rzecz biorąc, oprogramowanie jest wszystkim zawartym w komputerze, ale chodzi o sam sprzęt.

Określenie „sprzęt” jest używane w odniesieniu do dosłownych części do komputera, modemu, obwodów wewnętrznych, dysków. Zasadniczo chodzi o każdy aspekt komputera, który jest fizycznie namacalny, stąd nazwa sprzęt, w przeciwieństwie do oprogramowania, które odnosi się do wszystkiego, co jej wewnątrz komputera lub dotyczy niematerialnych aspektów komputera, które są używane do uzyskania wspólnie ze sprzętem funkcjonalności. Komputer można porównać do mózgu, gdzie dyski twarde są fizycznie tkankami mózgowymi, ale to, co dzieje się w mózgu nazwiemy oprogramowaniem lub „przetwarzaniem myśl”. To sprawia, że ​​definicja oprogramowania bardzo szeroka.
Istnieje wiele różnych rodzajów oprogramowania. Oprogramowanie, które dyktuje funkcjonowanie logistycznych programów, programów wideo, programów do gier wideo, programów online, język Java, HTML, aplikacji biurowych, języka programowania, skryptów i programów alternatywnych, czy nawet microcode.
Ponieważ termin oprogramowanie komputerowe jest tak szerokie, to jest prawie niemożliwe, aby dać mu jedną definicję. Można bardzo ogólnie to ująć, że oprogramowanie, to każdy materiał stosowany wewnętrznie do programów audiowizualnych.
Komputery nie jedynymi elektronicznymi urządzeniami, które wykorzystują oprogramowanie komputerowe. Stale rośnie liczna sprzętów elektronicznych stosowanych w społeczeństwie, które korzystają z tego oprogramowania. Tak naprawdę oprogramowanie może dotyczyć dowolnej liczby urządzeń elektrycznych. Komputery, systemy gier wideo, samochody zdalnie, sterowane instrumenty, statki, a nawet więcej przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak tostery i kuchenki mikrofalowe w nowszych modelach wykorzystują zaawansowane oprogramowanie, aby mogły zaoferować użytkownikom najwyższy poziom użyteczności.
Jednak w każdym z tych zastosowań, które oprogramowanie ma dzisiaj spełniać, można dokonać jego podziału na trzy różne kategorie, które oznaczać będą szeroki zakres zastosowań całego oprogramowania. Te kategorie to: oprogramowanie systemowe, które pozwala uruchomić sprzęt komputerowy w celu zminimalizowania trudności z wykorzystaniem systemów komputerowych, oprogramowanie do programowania, które zapewnia niezbędne narzędzia potrzebne do pisania oprogramowania komputerowego oraz oprogramowanie, które umożliwia komputerom lub innym urządzeniom elektronicznym zaawansowanym technologicznie spełniać bardziej szczegółowe funkcje.

Wszystkie istniejące oprogramowanie na rynku można przydzielić do jednej z tych kategorii, choć każda kategoria ma bardziej konkretny zestaw nazw, do którego oprogramowanie może zostać przypisane.

 

Oprogramowanie komputerowe można podzielić z grubsza na dwie grupy: oprogramowanie aplikacji, zwykle dotyczy tylko jednego zadania i oprogramowanie systemowe.
Te dwie grupy oprogramowania są omówione bardziej szczegółowo poniżej:
Oprogramowanie aplikacji

Jest to oprogramowanie , które jest zainstalowane w systemie operacyjnym (patrz „oprogramowanie systemowe” poniżej , aby uzyskać więcej informacji). Jak wspomniano powyżej, ten typ oprogramowania zwykle ma wykonywać tylko jedno główne zadanie. Jednym z przykładów aplikacji, z którym możesz skorzystać dzięki temu rodzajowi oprogramowania będzie przeglądarka www: jest to program, którego prawdopodobnie używasz teraz, aby wyświetlić ten artykuł. Przykładowe przeglądarki, to Internet Explorer, Google Chrome i Mozilla Firefox. Krótko mówiąc, ich głównym zadaniem / funkcją jest ułatwienie Ci surfowania po Internecie.

Inne rodzaje oprogramowania są następujące :
Przetwarzania tekstu – ten typ oprogramowania pozwala tworzyć dokumenty i listy. Przykłady obejmują Microsoft Office Word i Open Office.

Oprogramowanie antywirusowe – ten typ oprogramowania ułatwia ochronę systemu komputerowego przed zagrożeniami, takimi jak wirusy i kradzież tożsamości. Przykłady obejmują

Norton Antivirus, Kaspersky Antivirus i AVG Anti-Virus.

Edycja zdjęć – tego typu oprogramowanie może być używane do edycji i przetwarzania zdjęć i innych cyfrowych obrazów na różne sposoby. Przykłady obejmują Paint, Corel PaintShop Pro i Adobe Photoshop.
Oprogramowanie  systemowe

Oprogramowanie tego typu to podstawa działania każdego systemu komputerowego. Bez oprogramowania, system, komputer nie może naprawdę działać. W skrócie, to oprogramowanie zarządza każdym aspektem systemu komputerowego – to jest bardzo ważne, jak sprzęt współpracuje z oprogramowaniem, dając użytkownikowi interfejs i platformę do współpracy z system (system operacyjnym). System operacyjny – to program, który ładuje się, gdy komputer zostanie włączony. To miejsce, gdzie są zainstalowane wszystkie oprogramowania. Przykłady systemów operacyjnych, to Microsoft Windows (XP, Vista, 7 itd.), Linux (Ubuntu, CentOS) oraz Apple Mac OS X.

 

Jeżeli Twoje oprogramowanie komputerowe sprawia problemy, które utrudniają Ci codzienne korzystanie z tego urządzenia, skontaktuj się ze mną. Przeprowadzę profesjonalną diagnostykę oprogramowania komputerowego, rozwiążę problemy, a Twój komputer będzie zdolny do dalszego użytku.

Post Author: Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *